Adobe Photoshop Lightroom 4 Beta

11.01. 2012 - Software

Všichni uživatelé aplikace Lightroom musí povinně jásat! Adobe od 10.1. 2012 uvolnilo novou, již čtvrtou verzi tohoto oblíbeného nástroje pro katalogizaci a základní úpravu fotografií, jako veřejnou beta verzi, která je volně ke stažení a především k používání do doby, než bude vydána ostrá verze. Nemohl jsem odolat a novinku již testuji. 😉

Chcete-li si novinku vyzkoušet, začněte stahovat zde.

Společnost Adobe jako hlavní novinky a vylepšení uvádí následující body:

Highlight and shadow recovery … lepší vytáhnutí detailů ze stínů a z přepalů.
Photo Book … zabudovaný nástroj pro vytváření fotoknih.
Location-based organization … Lightroom od teď lépe využívá GPS dat uložených v souboru fotografie, například pro filtrování snímků.
White balance brush … vylepšená práce pro vyvažování bílé ve vybraných oblastech snímku.
Additional local editing controls … redukce šumu a moaré ve vybraných oblastech snímku.
Extended video support … lepší podpora organizování video nahrávek, úprava a editace do klipů.
Easy video publishing … jednoduchá editace a sdílení video klipů na serverech Facebook a Flickr.
Soft proofing … kontrolní náhled jak bude vypadat výtisk na tiskárnách se správou barev.
Email directly from Lightroom … odesílání emailů přímo z Lightroom.

Netuším jaká novinka se vám zamlouvá nejvíce, ale já se moc těším na prvních pět v tomto přehledu. Prozatím jsem si „el čtyřku“ stačil pouze nainstalovat, vložit do katalogu několik snímků a projít si jednotlivé moduly hodně zevrubně.

Vypadá to však velmi nadějně a hodně velkou radost mi udělal nový modul „Book“, kdy si budu moct vytvářet fotoknihy přímo v Ligtroom bez potřeby používat software od Blurb. Totiž nový Ligtroom 4 využívá právě služeb společnosti Blurb. Celé workflow se tak vtěsná do jediné aplikace. Tleskám 😉

Hodně zajímavá legrácka je i mapa. Věřím, že najde dobré využití, jakmile budete mít v katalogu více snímků s GPS daty. Bez těchto dat v EXIFu, je to k ničemu. Každopádně hodně výrobců fotoaparátů na tuto vychytávku myslí a novější modely DSLR už záznam GPS dat umožňují, alespoň pomocí dodatečných GPS modulů.

Další podobné příspěvky
Autor

Ačkoliv mě živí převážně IT služby, fotografie, film a cestování je mi životní vášní, které jsem doslova podlehl. Rád poznávám nová místa a lidi, proto nevynechám jedinou příležitost sbalit věci a vyrazit za dobrodružstvím.

1 komentář
  • fojttrade Odpovědět

    Je k dostání i češtině?

    2 července, 2012

Vyjádřete svůj názor