Adobe Photoshop Lightroom, přechodové filtry

25.11. 2015 - Návody

Krajinářská fotografie se téměř neobejde bez použití různých typů filtrů pro řešení problematiky expozice a mezi takové filtry patří i přechodové ND grad filtry, nebo-li šedé přechodové filtry. Tento typ filtru řeší kompenzaci expozičního rozdílu mezi světlou oblohou a tmavým popředím.

Jak takový šedý přechodový filtr vypadá? Spodní část filtru je čirá a horní část postupně přechází do neutrální šedé barvy, která pomáhá ztmavit světlou oblohu, což napomáhá k dokonalé expozici snímku.

Co však dělat, pokud takový šedý přechodový filtr nemáte při fotografování po ruce? Lze jej nahradit v postprodukci pomocí nástrojů v Adobe Photoshop Lightroom? Zajisté ano a já vám v tomto díle našeho seriálu předvedu jak na to a jak si poradit se záludnostmi, které naopak ani nelze řešit pomocí skutečných přechodových filtrů.

Video návod zde na stránce je k dispozici rovněž na serveru YouTube: https://youtu.be/H3eV-eL0d24

Další podobné příspěvky
Autor

Ačkoliv mě živí převážně IT služby, fotografie, film a cestování je mi životní vášní, které jsem doslova podlehl. Rád poznávám nová místa a lidi, proto nevynechám jedinou příležitost sbalit věci a vyrazit za dobrodružstvím.

Vyjádřete svůj názor