Nikon D3X

Nikon D3X

28.01. 2009 - Recenze

Dne 27. ledna jsem se zúčastnil představení nové vlajkové lodi společnosti Nikon z oblasti digitálních SLR kamer. Nový Nikon D3X je zkonstruovaný na bázi přístroje Nikon D3 a přináší 24,5 milionu pixelů na snímači o velikosti kinofilmového políčka.

Pokud bych měl vyjmenovat základní parametry a přednosti této kamery, předně bych poukázal na výborný CMOS snímač formátu Nikon FX, dále pak kvalitní potlačení šumu v rozmezí citlivostí ISO 100 až ISO 1600. Rychlost snímání je také uctihodná a při plném formátu, tedy FX, lze snímat až 5 snímků za sekundu. Přepnete-li formát z FX na DX, což lze automaticky po nasazení DX objektivu Nikkor, tak se rychlost snímání dostane až na hodnotu 7 snímků za sekundu.

Myslím, že není důležité, abych zde popisoval detailní parametry tohoto přístroje, ostatně lze je snadno najít na stránkách Nikonu. Já bych se zde rád podělil o praktické zkušenosti z krátkého testování produkčního vzorku.

Toto představení a praktické testování se konalo ve studiu FOTTOM na Praze 4, kde pro hosty byla připravena jedna ostrá a jedna předprodukční kamera Nikon D3X, dále pak Nikon D3 a Nikon D700. Účastníci si mohli libovolně tyto přístroje otestovat a pořízené fotografie z produkčního vzorku i odnést sebou.

Praktické zkušenosti s kamerou Nikon D3X

Osobně jsem nezkoušel fotit do formátu RAW, který v případě 14 bitové verze dosahuje velikosti 50MB, ale spokojil jsem se s formátem JPEG a rozlišením snímku 6048 x 4032px. Snímky v tomto formátu se vejdou do souborů o velikosti přibližně 7 MB.

Portrét focen Nikonem D3x

Po načtení fotografií do počítače jsem byl ohromen výstupní kvalitou tohoto přístroje za bezmála 8 tisích US dolarů. Cenou i kvalitou výstupu je tento produkt opravdu předurčen profesionálním fotografům.

Detailní záběr 1:1

Během předváděcí akce jsem z různých koutů zaslechl jaká je to škoda, že Nikon přišel s tímto přístrojem tak pozdě. Hodně fotografů nechtělo tak dlouho čekat na první full frame od Nikonu a tak přešlo na Canon. Dnes však společnost Nikon již rok nabízí svou první FX kameru, kterou posléze doplnil i o model Nikon D700 a teď o Nikon D3X, který je schopný konkurovat i digitálním stěnám.

Nikon D3X jsem držel v rukou jen krátce, ale bylo to splynutí duší. Pokud jste profesionálem a nebo pokud jste vyhráli v loterii a rozhodujete se pro nový fotoaparát, určitě si vyzkoušejte s touto novou vlajkovou lodí Nikonu pohrát. Hodí se především do studia a k focení portrétů, ale dokáže toho mnohem víc a budete mile překvapeni i v terénu, kde celý svět vám bude ateliérem.

Autor

Ačkoliv mě živí převážně IT služby, fotografie, film a cestování je mi životní vášní, které jsem doslova podlehl. Rád poznávám nová místa a lidi, proto nevynechám jedinou příležitost sbalit věci a vyrazit za dobrodružstvím.

1 komentář
  • mefoto.cz » Nikon Camera Control Pro 2 Odpovědět

    […] k tomuto příspěvku mi byla akce Nikonu pořádaná u příležitosti představení nové DSLR Nikon D3X. Během této akce byl všem přítomným předveden způsob přímého fotografování do […]

    2 února, 2009

Vyjádřete svůj názor