Nový společník Panasonic Lumix DMC-GF2

Nový společník Panasonic Lumix DMC-GF2

12.08. 2011 - Recenze

Chtělo to něco malého a šikovného. Něco, co mohu nosit u sebe aniž by mi to protrhlo kapsu. Něco, s čím mohu cestovat skutečně nalehko. Možná jste již podobnou situaci také řešili a nebo ji právě aktuálně řešíte. Dnešní moderní DSLR přístroje nabízí skutečně nekompromisní kvalitu výstupu, ale pokud se chystáte na delší cestu, například do hor, skutečně se vám chce celé dny chodit s tak těžkou výbavou v batohu a nebo dokonce zavěšenou kolem krku?

Jaké jsem zvažoval možnosti

Poslední dobou jsem se stále do kolečka motal kolem drobného Finepix X100 a už jsem byl téměř rozhodnutý. Problém nastal v momentě, kdy jsem ho poprvé takříkajíc osahal. Ačkoliv se tento fotoaparát může pochlubit snímačem o velikosti APS-C, tedy stejně velký snímač jaký má můj Nikon D300s, nedokázal jsem v ten okamžik, když jsem ho držel, najít argumenty proč utratit cca 27tis..

Bezpochyb je X100 výborným přístrojem. Spoustu nedostatků jako například pomalé ostření jsem v momentě testování nezaznamenal jako tak problematické, jak o tom mnozí recenzenti píší. Velikostně a svou váhou je ideální na každodenní výlety. Kapsu vám neprošoupe, ani krk neutrhne. Bohužel cena tohoto přístroje veškeré klady sráží k zemi.

Interier

Konečná volba padla na Panasonic Lumix DMC-GF2

Na trhu je myslím z čeho vybírat a tak nebyl problém najít náhradu za mou prvotní volbu. Napřed jsem se menšího snímače Micro 4/3 bál, o to příjemnější bylo překvapení, které mi Panasonic Lumix DMC-GF2 přichystal.

Tento drobný kompakt s možností výměny objektivů je úžasně drobný, působí velice solidním zpracováním a nabízí neskutečně mnoho funkcí, mimo jiné i možnost pořizovat videosekvence v rozlišení FullHD.

Desáté patro

Testuji ho teprve pár dnů a to doslova, ale jsem velice spokojený s výstupem. Fotím do RAWu a snímky následně upravuji v Adobe Photoshop Lightroom tak jak jsem zvyklí u snímků z Nikonu. Moc se mi pořízené snímky svou technickou kvalitou líbí. Jak jsem řekl, fotím zásadně do RAW formátu a GF2 po nastavení formátu 3:2 vytváří snímky s rozlišením 4000 x 2672 což je nepatrně menší rozlišení než u D300s ovšem velikost souborů na paměťové kartě je u GF2 o něco málo větší.

Zatím se oťukáváme, ale brzo bude GF2 podroben náročnější zkoušce, při které nesmí selhat. Stane se pravděpodobně jediným fotoaparátem pro mou plánovanou cyklocestu do rakouských Alp, kde si jak věřím, konečně budu moci vyjet pár opravdových kopečků a dále pak do jižní Itálie si odpočinout a zregenerovat. Už se těším jak to celé dopadne 😉

Pracovní pořádek

Veškeré snímky v tomto příspěvku jsem pořídil s objektivem Lumix G 14mm f/2.5, což je po přepočtu ohnisko 28mm ve formátu 35mm. Ovšem EXIF u snímků zobrazuje informaci 29mm ve formátu 35mm. Milimetr sem, milimetr tam 😉 U snímků jsem následně provedl základní úpravy kontrastu, křivek, saturace a u některých přidal vinětaci, kterou mám tak rád 😉

Další podobné příspěvky
Autor

Ačkoliv mě živí převážně IT služby, fotografie, film a cestování je mi životní vášní, které jsem doslova podlehl. Rád poznávám nová místa a lidi, proto nevynechám jedinou příležitost sbalit věci a vyrazit za dobrodružstvím.

5 komentářů
 • F12 Odpovědět

  Zdravím. Včera jsem se vrátil zrovna z Rakouska z kola. zrcadlovku Sony A55+Sigmu 18-250HSM OS jsem tahal jen prvních 20km a pak jsem to vzdal. A to je ještě docela lehká kombinace.
  To byla poslední kapka a nyní uvažuji o něčem podobném. Můžeš napsat důvody, proč jsi třeba nepořídil Pana LX-5 nebo podobné kompakty s velkým čipem? Přemýšlím o Sony NEX-C3, ale pořád to není kompaktní stroj, jak bych si přál.

  13 srpna, 2011
  • Michal Soukup Odpovědět

   Jakmile jsem vzdal X100ku, rozhodoval jsem se mezi Sony NEX-5, Olympus E-PL3 a Panasonic Lumix DMC-GF2. Sony má jasnou výhodu v podobě APS-C snímače, určitě jde taky o dobrou volbu. Olympus EPL3 už umí také FullHD, takže jak vidíš, chtěl jsem aby to dokázalo natáčet video ve FullHD a také jsem chtěl možnost výměny objektivů. Nakonec jsem se rozhodl podle relativně výhodné nabídky, kterou jsem dostal na GF2ku. Uvidíme po pár dnech zda volba byla správná. Důležité bylo, že jsem k foťáku dostal objektiv Lumix G 14mm f/2.5, který zdá se být naprosto výborným sklem.

   13 srpna, 2011
 • Slávek Odpovědět

  Ahoj. Mám Pentax k-x, což je jedno z těch lehčích zrcadel, ale z těch samých důvodů taky uvažuju o něčem podobném, GF2 by byla na kolo ideální, samozřejmě je tady dilema jestli LX, NEX nebo GF… Skoro už jsem byl rozhodnutý pro Olyho XZ-1, ale odšumuje už od ISO 200 a to dost nechutným způsobem. Takže čekám jak dopadne tvůj test z Alp 😉 Držím palce.

  6 září, 2011
  • Michal Soukup Odpovědět

   Dopadlo to dobře … jsem s GF2 spokojený. Hned jak se vrátím domů, sepíšu menší postřehy 😉

   7 září, 2011
 • Slávek Odpovědět

  olympus teď doprodává e-pl1čku, dnes jsem viděl u nás v krámku za 6.500,- … Váhám zda nepořídit 🙁 nezkoušeli jste někdo fyzicky porovnávat dejmetomu gf1, gf2 a nějakého pena? Díky
  to Michal: hlavně, že je spokojenost. Těším se na postřehy a samozřejmě nějaké samples 🙂

  9 září, 2011

Vyjádřete svůj názor