Maperture – špendlík do mapy

Maperture – špendlík do mapy

18.05. 2009 - Návody

Nedávno jsem řešil způsob, jak zaznamenávat do fotografií přesnou geografickou plohu místa, kde daný snímek vznikl. Rozhodl jsem se pro záznam přesné geografické polohy využívat mobilního telefonu s integrovaným GPS a aplikace GPSPhotoLinker , která zapisuje zaznamenaná data do EXIFu pořízených snímků.

Dobrou zprávou pro většinu uživatelů vynikající aplikace Aperture je, že od teď mohou využívat výhod nového zásuvného modulu Maperture od společnosti Übermind, který nabízí absolutně pohodové zaznamenávání geografické polohy do vašich snímků a nejlepší na tom všem je, že vás to ani nemusí nic stát.

Geotagging fotografií snadno a rychle

Společnost Übermind nabízí hned dvě verze tohoto zásuvného madulu pro Aperture. Tou první verzí je zdarma dostupný modul Maperture , který nabízí omezené možnosti zaznamenávání geografické polohy k snímkům ve vaší knihovně.  Druhou verzí je modul Maperture Pro , který už nabízí více možností a především možnost importu a synchronizace GPS dat ze souborů jaké GPX, KML a další. Tato druhá verze vás již ovšem vyjde na $39.95.

Maperture okno

Minimálně za vyzkoušení a základní verzi nic nedáte, tak proč to nezkusit?

Samotná instalace je velice snadná. Stačí stáhnout samoinstalační balíček, spustit a nechat se vést průvodcem instalace. Po dokončení instalace zásuvného modulu se vám v kontextové nabídce nad fotografií v knihovně objeví nová položka:

Maperture, kontextové menu

Během prvního spuštění vás přivítá i krátká videoukázka jak s tímto zásuvným modulem snadno a rychle pracovat.

Další podobné příspěvky
Autor

Ačkoliv mě živí převážně IT služby, fotografie, film a cestování je mi životní vášní, které jsem doslova podlehl. Rád poznávám nová místa a lidi, proto nevynechám jedinou příležitost sbalit věci a vyrazit za dobrodružstvím.

3 komentáře
 • marta Odpovědět

  Opět vás zdravím a opět s dotazem.Mimochodem máte výborné příspěvky,jednoduché a k věci. Chtěla bych se vás zeptat,zda nevíte jak nainstalovat zpátky ztracené iPhoto.Já ho nějakým mě, záhadným způsobem ztratila.Fotografie z něj v macu jsou,ale operač. systém této aplikace nemůžu nikde najít.Stalo se mi to poté, co jsem jako RAW editor zvolila jiný soft,v té chvíli na ikoně iPhota otazník a jen jsem ji myší trochu posunula tak se ztratila. Děkuji za odpověď Marta J.

  23 května, 2009
  • Michal Soukup Odpovědět

   Napřed bych se podíval zda nedošlo pouze k přesunutí aplikace iPhoto a zkusil bych ji vyhledat pomoci Spotlight. Pokud je iPhoto opravdu nenávratně fuč, sáhnul bych po instalačním DVD, buďto balíku iLife a nebo samotného Mac OS X kde tyto aplikace jsou také.

   24 května, 2009
 • marta Odpovědět

  Díky, posléze mě napadla stejná varianta a funguje to. Ještě jednou děkuji Marta j.

  29 května, 2009

Vyjádřete svůj názor