Aperture vs. Photoshop Lightroom

Aperture vs. Photoshop Lightroom

14.06. 2009 - Software

Nedávno jsem se sám sebe ptal, zda bych se dokázal vrátit ze světa Macintosh zpět do světa Windows. Neustále rád zkouším něco nového a tak jsem si nainstaloval Microsoft Windows 7 jako virtuální počítač a rozhodl se, ověřit přechod v praxi.

Jaké aplikace potřebuji pro svou každodenní práci na počítači? Nesmí chybět poštovní klient, internetový prohlížeč a aplikace pro správu foografií a jejich úpravu. Ještě před vstupem do světa Macintosh jsem spravoval své fotografie v Google Picasa a když jsem si chtěl něco upravit, použil jsem Adobe Photoshop Elements. Teď je to více jak rok, co používám pro správu fotografií výhradně Aperture, kde své snímky také upravuji a pokud potřebuji, použiju i Adobe Photoshop CS2. Jako náhradu pro aplikaci Aperture bych musel ve světě Windows používat něco jiného, co třeba Adobe Photoshop Lightroom?

GUI aneb pohodlné aplikační rozhraní

Jakmile jsem doinstaloval samotný operační systém Microsoft Windows 7, který vypadá dle mého názoru stále stejně jako jeho předchůdci, tedy stále stejně dobře použitelný, začal jsem stahovat zkušební verzi Adobe Photoshop Lightroom 2. Než se to stáhlo, prozkoumal jsem hlavní místa nového operačního systému. Nejsem žádný velký počítačový geek, pro mne je důležité, abych mohl v klidu na počítači pracovat a tak si dovedu velice dobře představit Windows jako základ na mém počítači.

Problém nastal jakmile jsem poprvé spustil Adobe Photoshop Lightroom. Okamžitě jsem byl dezorientovaný a nevěděl jsem kam dřív kliknout. Ano, šlo o první pocit z nové věci, ale ten je dle mého názoru hodně důležitý.

Photoshop Lightroom 2

Nechtěl jsem to vzdát a tak jsem se v následujících dnech neustále vracel do virtualizovanýho prostředí, zkoušet si hrát s touto pro mne novou aplikací a snažit se jí přijít na chuť. Po pár dnech to vzdávám.

Nechci tím říct, že je Adobe Photoshop Lightroom špatný, to rozhodně není. Nabízí toho opravdu hodně a umí to velice dobře. Firma Adobe má velké zkušenosti a všechny tyto zkušenosti úspěšně využila i v této aplikaci. Ovšem to, co se mi nelíbí je velká nepřehlednost uživatelskýho rozhraní. Všude samé „táhlo“, „klikátko“ a jiné „udělátko“. Na tohle jsem si za celou tu dobu nedokázel zvyknout a začalo mi to neuvěřitelně vadit.

Apple Aperture 2

Uživatelské rozhraní aplikace Aperture je oproti tomu pohlazení po duši. Ta jednoduchost a lehkost se kterou se naučíte po pár dnech s touto aplikací pracovat, vás bude při práci s Adobe Photoshop Lightroom neustále pronásledovat. Budete vědět, že to všechno lze udělat jednodušeji a příjemněji.

Chromatic AberrationVýsledek mého několika denního testu je ten, že se nehodlám dále zdržovat pomyšlením na zpětný přechod k Microsoft Windows. Nic by nebylo takovým problémem jako odchod od aplikace Aperture, která mi už opravdu přirostla k srdci.

Je tu však i několik maličkostí, které doufám budou vyřešeny v příštích verzích Aperture, jako například taková maličkost v podobě nástroje pro potlačení chromatické aberace u snímků, viz. výřez GUI z Adobe Photoshop Lightroom. Prozatím lze toto řešit doinstalováním různých zásuvných modulů (plug-ins), ale když to bude podporovat přímo Aperture samotný, bude to dokonalost sama.

Zkušební verzi Adobe Photoshop Lightroom můžete stáhnout zde: http://www.adobe.com/products/photoshoplightroom/

Zkušební verzi Apple Aperture můžete stáhnout zde: http://www.apple.com/aperture/

Další podobné příspěvky
Autor

Ačkoliv mě živí převážně IT služby, fotografie, film a cestování je mi životní vášní, které jsem doslova podlehl. Rád poznávám nová místa a lidi, proto nevynechám jedinou příležitost sbalit věci a vyrazit za dobrodružstvím.

5 komentářů
 • Washek Odpovědět

  Dobrý článek. Zkoukl jsem i jiný a je vidět, že se specializuješ na Aperture. Já se právě rozhoduji, se kterým z těchto dvou programů začít. Samozřejmě užívám Mac OS. Mám hromadu fotek a už mi přijde zdlouhavé všechno upravovat přes Photoshop. I když jsi Lightroom moc „nekoštoval“, neznáš někoho z tvého okolí, kdo zkoušel oba programy a mohl by jeden doporučit? Časem budu fotit i RAW, tak mi jde i o kvalitní zpracování tohoto formátu. Děkuji za rady.

  13 července, 2009
 • Michal Soukup Odpovědět

  Ve svém okolí neznám nikoho kdo by detailně zkoušel oba dva nástroje, ale vzhledem k tomu, že jsi „odkojený“ Photoshopem a navíc jsi ještě nezačal používat ani jeden z těchto nástrojů, doporučím ti, ač nerad, Photoshop Lightroom :). Pokud jde o výsledky, tedy o kvalitu výstupu z RAWu, přečetl jsem hodně názorů, že Lightroom je o něco kvalitnější. Osobně to nemohu potvrdit, kvalitou výstupu mi příjdou oba nástroje stejné. No a vzhledem k tomu, že o maličké detaily při výstupu mi až tak nejde, přiklonil jsem se k jednodušší workflow v Aperture. Ovšem jak říkám, pokud už používáš Photoshop a používání „temné komory“ teprve zvažuješ, Lightroom je dobrou volbou. Napiš pak jak ses rozhodl a hlavně jak jsi spokojený. 🙂

  13 července, 2009
 • Washek Odpovědět

  Mně se právě líbí, jak na Aperture jsou všude „tutorialy“ (zvlášť tady na tvém blogu), tudíž by se mi možná podařilo proniknout do tajů Aperture rychleji. Navíc mě i hodně láká integrace s ostatními programy (i když já to nejspíš nevyužiji), možnost, že v budoucnu bude Aperture více propojené s celým systémem (pže vše je od jednoho výrobce). Ale produkty Adobe používám již dlouho – obzvláště Photoshop, ale zkusil jsem i Illustrator a InDesign – takže vím, že jsou kvalitní. Teď jsi mě tedy utvrdil v užívání Lightroomu. Díky.

  13 července, 2009
 • Martin Odpovědět

  Nikdy jsem s Aperture nepracoval. Lightroom zkouším zhruba čtvrtý den a mohu říct, že nemám co bych dále v lightroomu studoval tak je jednoduchý na ovládání a pochopení. Pokud někdo ovládá photoshop tak lightroom musí umět po pár hodinách. Co se týká úprav fotek jde to provádět dost rychle pomocí vytvořených presetů. Nutné je si uvědomit, že lightroom byl původně soft na správu fotografií a to musím říct, že má vymakanou (zkoušel jsem softy Zoner a ACDsee) a lightroom jasně vede. Prostředí Aperture jsem si prohlédl na výše presentovaném obrázku a nevidím převratně zjednodušené ovládání, posuvníky jsou zde stejně jako v lightroomu. Možnost zadávání hodnot numericky také, takže na co bych se zaměřil je kvalita výstupu. Lightroom má výstup (kvalitu) dost nadstandardní oproti jiným softům. Zdravím Martin.

  4 listopadu, 2009
  • Michal Soukup Odpovědět

   Ahoj Martine, souhlasím, že Lightroom je vynikající. „Bohužel“ jsem jako první zkoušel a dlouhodobě pracoval s Aperture a tak rozložení panelů v Lightroom je pro mě vážně nepochopitelné, dyť to všechno (Navigator, Catalog, Quick Develop, …) nepotřebuji vidět a i když to schovám, proč si to nemohu prohodit? Dnes už to vnímám jako maličkost a už mi to tak nevadí, ale … stále například nechápu, proč nemohu jednoduše stiskem jediné klávesy, zobrazit vybranou fotografii tzv. fullscreen, tedy na celé ploše obrazovky a listovat tak katalogem.

   Velká hrůza je v podpoře vodoznaku, to je vážně úlet. Jak je možné (používám teď Betu třetí verze), že on ten vodoznak při exportu proporcionálně neupravuje podle rozměrů fotografie? Proč když si nastavím pozici pro fotku na šířku do pravého dolního rohu, nedrží tuto pozici i pro fotky na výšku? Vše si drží absolutně s tím, že levý horní roh bere jako pozici 0,0. Podpora vodoznaku v Aperture je slast, vše tohle tam dokonale funguje.

   Ale abych jen nesoptil, prodal jsem Mac a přešel na PC … no a společně s tímto krokem už pracuji jen a pouze s Lightroom a … lepší se to. Doslava si teď libuji v sekci Develop, kde maximálně využívám klávesových zkratek a tak mi to začíná jít hezky od ruky 🙂

   Pokud jde o kvalitu výstupu tak zde si dovolím tvrdit, že to nebude nijak zásadní rozdíl. Jen opět … proč je ten exportní dialog tak složitý? Ne, že bych se v něm nevyznal, ale je to děs to všechno překontrolovat a nastavit 😉

   4 listopadu, 2009

Vyjádřete svůj názor