Ostření fotografií v Adobe Photoshop Lightroom 3

Ostření fotografií v Adobe Photoshop Lightroom 3

02.01. 2010 - Návody

Po přechodu na Adobe Photoshop Lightroom 3 jsem se dlouhou dobu trápil s uživatelským prostředím této aplikace. Doslova rozmlsaný výborným uživatelským prostředí aplikace Aperture jsem se dlouhou dobu v Lightroomu dočista ztrácel. Dnes je to už přeci jen nějaký ten pátek co jsem přešel z počítáčů Macintosh zpět na platformu Microsoft Windows a spolu s touto změnou jsem byl přinucen začít každodenně používat Lightroom ve své třetí, prozatím beta verzi.

Za tuto dobu jsem se s aplikací lépe seznámil a naučil se oceňovat její jednoznačné přednosti. Pokud se totiž jedná o paletu a použitelnost jednotlivých nástrojů pro úpravu fotografií, má Adobe Photoshop Lightroom 3 navrch oproti svému Mac konkurentovi Aperture 2.

Dokonalé ostření detailů

Mezi mé nejoblíbenější nástroje v Adobe Photoshop Lightroom 3 patří bezesporu doostřování detailů fotografie. Jedná se o opravdu kvalitní a na použití velmi jednoduchý a rychlý nástroj. Ostření detailů je složeno z celkem čtyř parametrů s jejichž pomocí lze dokonale doostřit každý detail snímku. Těmito parametry jsou Amount, Radius, Detail a Masking.

Při používání nástroje pro ostření detailů postupuji vždy od posledního parametru, tedy napřed od definování rozsahu zakrytí (Masking). Stisknu klávesu „Alt“ a držím ji stlačenou po celou dobu, co pohybuji posuvníkem. Díky tomu lépe vidím vybraný rozsah zakrytí.

Dalším krokem je volba rozsahu výběru detailů (Detail) k doostření. Opět si pomůžu stiskem klávesy „Alt“ a jejím držením po dobu kdy pohybuji posuvníkem.

Třetím krokem je definování velikosti rádiusu (Radius) a opět i v tomto případě je vhodné použít stlačenou klávesu „Alt“ během posouvání posuvníkem. Dávejte si však pozor na vysoké hodnoty tohoto parametru, nic se nemá přehánět a v definování rádiusu to platí obzvlášť.

Nakonec se dostáváme k poslednímu parametru k definování stupně (Amount) doostření detailů. Zde je rovněž možné použít stlačenou klávesu „Alt“, ale osobně ji v tomto kroku nepoužívám, připadá mi lepší pozorovat efekt tohoto parametru přímo na výsledné fotografii.

Připravil jsem pro vás krátký screencast, na kterém si můžete prohlédnout jak jednoduchý a rychlý je ostřící nástroj v aplikaci Adobe Photoshop Lightroom 3.

Prohlídněte si video v HD rozlišení a přes celou obrazovku přímo na stránkách Vimeo zde.

Další podobné příspěvky
Autor

Ačkoliv mě živí převážně IT služby, fotografie, film a cestování je mi životní vášní, které jsem doslova podlehl. Rád poznávám nová místa a lidi, proto nevynechám jedinou příležitost sbalit věci a vyrazit za dobrodružstvím.

3 komentáře
 • Robert Vojta Odpovědět

  Tak co, jak jsi s Lightroomem spokojen? Právě jsem si koupil Mac Pro a musím říct, že Aperture 2 je vykopávka co se týká nových technologií a rychlosti. Lightroom je 64 bitový, rychlý jako blesk, … Jsem zvědav na Aperture 3. Pokud mě zklame, tak i na Apple ho opustím a přejdu na Lightroom. Stále ho testuji a po pravdě mě nepřestává překvapovat (víceméně pozitivně).

  13 ledna, 2010
  • Michal Soukup Odpovědět

   Jsem spokojený. Naučil jsem se ho lépe ovládat, odpustil jsem mu jeho „hříchy“ a začínám si užívat jeho přednosti. Věřím, že Aperture 3 bude výborný. No a pokud i tak nebude lepší jak LR3, osobně bych ho asi nepřestal používat. Nejsem totiž až tak náročný na různé vychytávky, stačí mít dobrý základní funkce a to Aperture má už ve své verzi 2. Jo a pokud jde o Mac Pro, gratuluji. Právě tenhle stroj byl více méně důvodem proč jsem přešel na Windows 7. iMac nebylo to pravé ořechové řešení (nelíbí se mi, že je to zase všechno na jedné desce) a Mac Pro se mi zdá nehorázně předražený. Zase takový zázrak to není aby to stálo cca 60tis. (kort s tím „úžasným“ servisem v ČR), ale třeba tobě se to teď vyplatí 😉 … držím palce s iPhone aplikací 😉

   13 ledna, 2010
 • Robert Vojta Odpovědět

  Ad Mac Pro – já ho mám na práci (vývoj) a další věci jako fotografie jsou vedlejší činností. Kdybych si to měl koupit domů jenom na fotografie, tak do toho nejdu. Servisuji si to sám, maximálně pošlu na výměnu nějakou komponentu. Cena ve srovnání s PC je cca 2-3x taková, ale ten case a další věci jsou perfektně propracované. Žádné dráty, šroubky, nic. Přidat pamět, vyměnit disk, otázka několika málo minut.

  Ad Aperture – má mnoho vychytávek, ale uvidíme jak na tom bude 3. Snad přestane padat, sto let staré chyby budou opraveny, … Mě na Aperture 2 vadí hlavně přístup Apple. Nic člověk neví. Netušíš jestli na něčem dělají, nedělají, kdy to bude, nejsou beta verze, nové foťáky jsou podporované až za několik měsíců, …

  Potom ještě jedna věc – když srovnám konverzi RAWu, tak na Capture NX2 nemá nic – to je bezkonkurenčně nejlepší. Ale Lightroom dává mnohem lepší výsledky než Aperture 2. Srovnával jsem JPEG / RAW stejného snímku a to jak to oba programy zobrazují.

  Hlavně ať ti vydrží ta spokojenost 🙂

  14 ledna, 2010

Vyjádřete svůj názor