Adobe Photoshop Lightroom 4 je nejlepší volbou pro každého fotografa

Adobe Photoshop Lightroom 4 je nejlepší volbou pro každého fotografa

08.03. 2012 - Software

Není to tak dlouho, kdy společnost Adobe uvolnila novou, již čtvrtou verzi, oblíbeného nástroje pro úpravu fotografií a máme tu finální podobu uvolněnou k prodeji. Okamžitě jsem si novou verzi objednal prostřednictvím Adobe eShopu a za dva dny dorazila krabice s aktualizací. Jsem staromódní a stále kupuji software v krabici 😉

Novinku jsem si vyzkoušel okamžitě po té, co byla uvolněna beta verze k veřejnému testování. Bohužel jsem nenašel tolik času, abych se ji věnoval, ale od samého začátku jsem se těšil na ostrou verzi až budu moci začít využívat nový modul s názvem Book. Není nic lepšího než své fotografie tisknout a nenechávat je tak pohozené v digitální podobě na vašem pevném disku.

Proč je Lightroom 4 nejlepší volbou?

Popravdě bych nečekal, že toto jednou o této aplikaci prohlásím. Před jistým časem jsem k maximální spokojenosti používal apllikaci Aperture od společnosti Apple, ale po přechodu z počítačů Macintosh zpět do světa PC, jsem sáhnul po Adobe Photoshop Lightroom 3 a snažil se s aplikací zžít. Chtělo to nějaký čas, ale ve výsledku tento přechod přinesl nespočet výhod.

Předně se mi líbí přístup Adobe, kdy člověk ví, na čem se právě pracuje a má možnost vyzkoušet si nové verze ještě dříve, než příjdou do prodeje. Společnost Adobe umí komunikovat se zákazníky. Na druhé straně je společnost Apple, kde zákazník nemá do posledního dne sebemenší potuchy, co se chystá za novinky a zda se vůbec něco chystá. Osobně mi více sedí přístup Adobe.

Dalším plusem je obrovská hromada nástrojů umožňující editaci fotografií, kterými Lightroom 4 disponuje. Vše, co potřebujete k základní editaci fotografie provedete v aplikaci Lightroom. Nebudete potřebovat žádný jiný program. Pouze v případě, že vyžadujete pokročilejší techniky retušování, sáhnete po velkém Photoshopu nebo jeho verzi Elements.

Develop modul

Adobe Photoshop Lightroom lze doplnit o řadu rozšíření v podobě Plug-in doplňků. Je jich velké množství a každý najde to, co potřebuje.

Nový modul „Book“ je tím nejfantastičtějším, co nová verze přináší 😉 … tuším, že společnost Apple stále neumožňuje tisk knih pro české zákazníky, tedy tento nástroj v Aperture je pro našince stále téměř na prd. Osobně plánuji tento modul okamžitě a hojně využívat 😉

Cena. Nová verze přináší nečekanou údálost a sice snížení ceny o polovinu! Tohle už je pádný argument pro přechod na aplikaci Adobe Photoshop Lightroom 4 ať již používáte Apple Aperture, Zoner Studio, nebo co já vím, čím se stále trápíte 😉 … Cena nové verze je 109 Euro bez DPH za plnou verzi a 62 Euro bez DPH za upgrade z předchozí verze.

Adobe Photoshop Lightroom 4 je tou nejlepší volbou pro každého fotografa!

Další podobné příspěvky
Autor

Ačkoliv mě živí převážně IT služby, fotografie, film a cestování je mi životní vášní, které jsem doslova podlehl. Rád poznávám nová místa a lidi, proto nevynechám jedinou příležitost sbalit věci a vyrazit za dobrodružstvím.

7 komentářů
 • peter sirota Odpovědět

  dík za další kvalitný článok , používam Aperture a Lightroom mi nedá spať 🙂 , ako to je s nárokmi na pameť oproti Aperture …dík 🙂

  10 března, 2012
  • Michal Soukup Odpovědět

   Nemohu již porovnávat s Aperture, ale paměti není nikdy dost 😉 … Po spuštění mi LR4 zabere cca 170MB v paměti, při otevření 21Mpx snímku v modulu Develop se obsazení zvedne na cca 540MB a po editaci jednoho snímku vzrostlo obsazení paměti na cca 1,3GB. Používám 64bit operační systém a stejně tak verzi LR4. Paměti v počítači mám 12GB a nikdy jsem nepozoroval problém se zasekáváním, nikdy jsem nemusel restartovat LR abych mohl pokračovat v práci. Toto se mi bohužel stávalo s Aperture, ale nutno podotknout, že šlo verzi 2 a vše běželo v 32bit režimu. Tenkrát jsem si musel vystačit se 4GB operační paměti a tak když jsem v Aperture upravoval více snímků po sobě, stávalo se mi, že jsem musel restartovat Aperture aby to vůbec něco dělalo.

   11 března, 2012
 • petr Odpovědět

  zdravím-mám problém s fotkou při přechodu z lightroomu 4 do photoshopu-fotka se otevře neupravená-pořád vše procházím znovu a né a né na to přijít.Jinak nový lightroom je skvělý.Díky za článek,nashle

  11 dubna, 2012
 • fojttrade Odpovědět

  Je v češtině?

  2 července, 2012
 • Komodor Odpovědět

  Lightroom je skvělý nástroj, dneš špička mezi podobnými programy pro „vyvolávání“. Sice jsem měl nejdřív trochu zádrhely ohledně exportu do PS (bitová hloubka/profily barev) ale to se vyřešilo.

  Opravdu mohu jen doporučit, jednoduchý ale silný nástroj. (Ty krabice od softwaru Vám tiše závidím)

  19 října, 2012
 • Jirka Rolnik Odpovědět

  zajímal by mne důvod přechodu z Maca na PC když Lightroom 4 je funkční i na Macu. Jsem v podobné situaci kdy jsem pořídil místo Aperture Lightroom4 ale nemám důvod kvůli tomu zbavovat se Maca a pořizovat PC děkuji.

  20 září, 2015
  • Michal Soukup Odpovědět

   Ahoj, tím důvodem nebyl tenkrát Aperture, nebo Lightroom, ale Macbook sám. Napřed odešla grafická karta, kterou mi naštěstí vyměnil Apple na vlastní náklady, ale následně odešla mechanika a oprava byla skutečně drahá. Na nový Mac nebylo a tak jsem ho prodal a ačkoliv nebyl ve 100% stavu, za utržené peníze jsem pořídil slušnou PC sestavu, co stále slouží. Ovšem dnes jsem více jak dva roky zpět na Macu a Lightroom se stal již pevnou součástí mého workflow. Dnes dokonce ve verzi CC spolu s Photoshopem, což bylo vždy mým snem. Co se Macu týče, bylo to takové zakopnutí, už ho ale nevyměním 🙂

   20 září, 2015

Vyjádřete svůj názor