GoPro HERO4 Black, všeho schopný mrňous

GoPro HERO4 Black, všeho schopný mrňous

21.01. 2015 - Recenze

Poslední roky se nebývale daří rozmachu tzv. outdoorových kamer a myslím, že nejsem daleko od pravdy, když budu tvrdit, že je to právě GoPro, který svou pravidelně inovovanou řadou HERO určuje limity těchto specifických kamer.

GoPro HERO se stalo synonymem pro to nejlepší, co v dané kategorii lze pořídit, stejně jako iPhone od společnosti Apple v oblasti mobilních telefonů. Můžeme si lhát do kapsy, ale celý svět vždy netrpělivě očekává a dychtí po další novince, po dalším překonání zdánlivě nepřokonatelných hranic.

Buďte hrdinou

Anglický reklamní slogan Be a HERO vás přímo vybízí stát se hrdinou a za doprovodu vydařeného akčního videa, které pravidelně uvádí novou řadu kamery HERO, je těžké tomuto pokušení odolat.

Rychlý střih, strhující hudba, epické záběry, to vše podněcuje naší fantazii a chuť být v centru dění a pak je tu právě GoPro HERO, která nám v tom má pomoci. Malá, neskutečně šikovná kamerka, co vydrží snad úplně všechno. Nemusím se o ní obávat a výsledná videa budou vypadat tak báječně.

Je to skutečně pravda? Stanete se hrdinou?

Technické parametry našeho prcka

Ne, nebudu zde zdlouhavě vypisovat veškeré technické parametry poslední novinky HERO4, jelikož to by snad bylo zcela zbytečné. Každý přece ví, že je naprosto úžasná a to myslím bez vší ironie a jízlivosti.

Osobně jsem si pořídil variantu BLACK, která nabízí to nejlepší, co se doposud podařilo vměstnat do tak malého těla přístroje. Popravdě, když kamerku držíte v ruce, nedokážete pochopit, jak je možné, že tenhle cvrček umí natáčet video v rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu. Nebo, a to byl hlavní důvod proč jsem si pořídil právě BLACK, že zvládne FullHD video, tedy 1080p při 120 snímcích za sekundu. To je prostě paráda! Monstrum na krásně plynulé zpomalené sekvence.

Pak si kluci z GoPro řekli, aby toho nebylo málo, vrazíme tam ještě Wi-Fi a Bluetooth. Ty a hele, co kdyby to ještě pořizovalo intervalové snímky v rozlišení 12MP a rovnou 30 snímků za sekundu, co? Třeba se to na něco hodí. No to si buďte hoši jisti, že hodí!

Tak jo, je zřejmé, že když se budeme bavit o technických parametrech, bude mi přitom naskakovat husina na zádech.

Kvalita zpracování

Jak neustále omýlám, jedná se o neskutečného prcka, vždyť ta kamerka váží pouhých 88g. Přitom, když ji vezmete do ruky, překvapí vás její solidní konstrukce. Dílenské zpracování je na nejvyšší možné úrovni. Takový iPhone mezi outdoorovými kamerkami.

Stejné lze říci o veškerém originálním příslušenství, co dostanete spolu s kamerkou a je vidět, že HERO je srdeční záležitost nadšenců od GoPro.

Díky ohromnému množství dodávaných příslušenství v podobě přídavných baterií, ovladačů, držáků na helmu, na kolo, surf, sklo vozu, … klipsy, rámečky, kabely, … kryty, ochrané sáčky, teleskopické tyče a další a další, můžete postupně dokupovat tyto “nutnosti” stejně jako když se vaše děti rozhodnou sbírat reklamní kartičky ve vašem oblíbeném supermarketu.

Klapka, akce

Ta opravdová zábava začne v momentě, když poprvé spárujete HERO4 s mobilním telefonem a vy tak získáváte možnost vzdálené kontroly nad natáčením, nastavování parametrů a přístupu k obsahu paměťové karty.

Garantuji vám, že hned po prvním spárování se vám v hlavě rozjede kolotoč představivosti, co vše s tím můžete dělat a víte, co je na tom to nejlepší? Můžete s tím dělat všechno to šílenství, co vás napadne!

GoPro HERO4 - akce

Zásah sněhovou koulí, výstřižek z FullHD videa (120fps)

Zábava pokračuje první zaznamenanou akcí. Nemusíte hned vyskakovat z okna s kamerkou připevněnou na helmě, klidně začněte méně akčně. Co třeba výjezd na kole? Letošní mírná zima by neměla být překážkou a pokud náhodou máte to štěstí, že za vaším domem je zasněžená sjezdovka, tak na nic nečekejte.

GoPro HERO4 - akce

Poražený medvěd, výstřižek z FullHD videa (120fps)

Ale pozor, nemusíte být rovnou akční sportovec, basejump šílenec nebo jinak adrenalinově postižený. Připevněte kamerku na teleskopickou tyč a vyražte na dovolenou, nebo třeba jen vedle do večerky pro rohlíky a celou cestu se při tom natáčejte. Dyť právě na to ta kamerka je, aby jste dělali bláznivé věci, šli za hranice vžitého a konvenčního. Buďte hrdinou a nestyďte se.

Praktické rady a zkušenosti

Ale abych jenom nechválil, sundám si růžové brýle a prozradím vám jaká je skutečnost. Ne, neobrátil jsem teď o 360°, jen se zmíním o mých dosavadních zkušenostech.

Asi úplně nejvíc mě iritovalo vypadávající Wi-Fi spojení. Ono to funguje skvěle dokud se od kamerky mobilní aplikací neodpojíte a nesnažíte se připojit znovu po nějaké době. Potom můžete mít problém, stejně jako jsem to zaznamenal já. Ať jsem zkoušel cokoliv, nepodařilo se mi již naleznout Wi-Fi síť kamery, ačkoliv modrá dioda stále signalizovala zapnutou síť.

Abych tuhle nepříjemnost vyřešil, přepnul jsem si v nastavení kamery Wireless Mode na App. Defaultně zde byla volba Smart a až tak moc chytré mi to nepřišlo.

Následně byla síť dostupná i po delší prodlevě, kdy jsem po počátečním nastavení, mobilní aplikaci vypnul. Bohužel, zatím se však stále peru s nepříjemností, že ačkoliv je síť dostupná a já se mohu opětovně ke kameře připojit, přestane se mi zobrazovat náhled.

Asi za to mohou ty roky s DSLR a RAW formátem fotografií do kterého fotím, ale když se podívám na JPEG soubory, které z HERO4 lezou, nesednu si z toho na zadek. Naštěstí si v nastavení kamery můžete manuálně nastavit teplotu barev, ISO a korekci expozice, takže se nemusíte spoléhat v určitých případech pouze na automatický režim. Stejnou volbu (Protune) máte jak pro režim fotografie, tak videa, což je vynikající.

Protune Settings

Další dobře známou slabinou je výdrž baterky. Je to tak, HERO4 je více spurtér, než vytrvalec. Po dobré hodince musíte dobíjet, ideálně vyměnit baterku za jinou předem nabitou. Zde platí pravidlo, čím víc baterek, tím lépe.

Chystáte-li použít kamerku pro záznam i mluveného slova, tak doporučuji vyjmout ji z vodotěsného obalu a vložit kamerku do jednoduchého rámečku, ale i tak neočekávejte stereo zvuk. HERO4 stále ukládá zvuk v mono. Stereo umí uložit pouze po připojení externího mikrofonu, pomocí USB redukce.

No a nakonec, pokud se chystáte na záznam 4K, nebo 1080p / 120fps videa, doufám, že máte přichystaný dostatečně výkonný počítač pro střih těchto nahrávek. Není to ovšem pouze o výkonu CPU a grafické karty, ale budete potřebovat i rychlý pevný disk, jinak editace bude čistým utrpením.

Závěr

GoPro HERO4 stojí za to. Má pár mušek, ale nic zásadního a navíc, věřím, že některé se podaří odstranit příštím firmwarem.

Používat kamerku je radost a velká legrace. Má široké využití, od natáčení filmových záběrů po sekvenční fotografování s možností tyto dva režimy kombinovat. Díky tomu nikdy nepřijdete o ty nejlepší momenty a budete hrdinou 😉

Další podobné příspěvky
Autor

Ačkoliv mě živí převážně IT služby, fotografie, film a cestování je mi životní vášní, které jsem doslova podlehl. Rád poznávám nová místa a lidi, proto nevynechám jedinou příležitost sbalit věci a vyrazit za dobrodružstvím.

3 komentáře
 • Filip Dzurik Odpovědět

  Mám sice Silver verzi. (chtěl jsem display), ale pár věcí mi tam mrzí. okolo černobílého LCD zepředu se nemsí mačkat. Je to tam opravdu slabé. taky mi jeden řádek pixelů nejde (zatim to neomezuje tak nereklamuju). Kvalita je super a náhradní držáčky na ebay za hubičku. Kvalita je opravdu dobrá. Předtím jsem měl Sony ActionCAM HDR-AS15 a tam byla kvalita videa podle mě hodně podobná. GoPro jsem chtěl hlavně kvůli lepšímu připnutí na hruď.

  APP do iphone taky šlape jak má a svůj Sony A6000 tahám na kolo stále méně častěji, protože gopro ho pokud nechci vyloženě fotit nebo natáčet na delší ohniska dostatečně nahradí.

  21 ledna, 2015
  • Michal Soukup Odpovědět

   Děkuji za upozornění na slabší konstrukci kolem předního LCD, dám si na to pozor. Sony je asi velký konkurent, mají letité zkušenosti. Jsem rád, že se kluci a holky od Sony a GoPro mohou předhánět 😉

   21 ledna, 2015
 • Michal Soukup Odpovědět

  Doplnění: Narazil jsem ještě na jednu nepříjemnost a sice na rušivý zvuk v nahrávce při zapnutém Wi-Fi. Očividně takto vzniká rádiové rušení s dopadem na audio stopu video nahrávky. Takže pokud chcete záznam se zvukem, je dobré na to myslet a Wi-Fi vypnout.

  22 ledna, 2015

Vyjádřete svůj názor