Nikon Camera Control Pro 2

Nikon Camera Control Pro 2

02.02. 2009 - Návody

Inspirací k tomuto příspěvku mi byla akce Nikonu pořádaná u příležitosti představení nové DSLR Nikon D3X. Během této akce byl všem přítomným předveden způsob přímého fotografování do počítače.

Postačí vám k tomu pouze propojit váš fotoaparát s počítačem, buďto pomocí USB kabelu, nebo Wireless adaptéru a k ovládání fotoaparátu z počítače, budete potřebovat aplikaci Nikon Camera Control Pro 2, která je volně dostupná na internetových stránkách Nikonu, odkud si můžete stáhnout zkušební verzi pro platformu Microsoft Windows a pro Macitntosh.

Tento způsob fotografování, kdy se exponované snímky neukládají na paměťovou kartu v přístroji, ale rovnou se přenáší do zvolené složky ve vašem počítači, se nabízí především pro studiovou práci, kdy tělo vašeho fotoaparátu je pevně uchyceno na stativu.

Přímou cestou do počítače

Uživatelské prostředí aplikace je velice příjemné a během mého krátkého testování jsem nenarazil na žádný problém, kdy jsem nemohl něco najít. Vše potřebné pro nastavení fotoaparátu máte přehledně na dosah ruky.

Nastavení expozice

Můžete si zvolit v jakém režimu budete exponovat a podle této volby se zpřístupní vybrané možnosti pro detailní nastavení, stejně jak jste zvyklí při běžné práci s přístrojem.

Pro snímání fotografií můžete použít dvou tlačítek, kdy to první „AF and Shoot“ nejprve zaostří a exponuje. Druhé tlačítko „Shoot“ nebude zaostřovat a rovnou exponuje snímek do počítače.

Živý náhled pro dokonalé zaostření

Pro jemnější práci nabízí Camera Control Pro 2 i možnost ostření pomocí režimu živého náhledu. Můžete si tak přímo na vašem monitoru zvětšit fotografovaný předmět a zaostřit přesně na to místo, které potřebujete mít dokonale ostré.

Živý náhled

Okno živého náhledu vám navíc dovolí po automatickém zaostření tlačítkem „AF“, upravit zaostření „Adjust Focus“. Snímek se opět exponuje tlačítkem „Shoot“ přímo do složky v počítači.

Přednosti tohoto způsobu fotografování jsou v možnostech jemného dolaďování expozice. Nemusíte nijak složitě manipulovat s ovládacímy prvky fotoaparátu, vše je dostupné v nabídce aplikace. Další obrovskou výhodou je možnost okamžité kontroly výstupu na monitoru vašeho počítače. Máte tak možnost odhalit případné nedostatky ihned po exponování.

Možnosti využití jsou obrovské a nechám pouze na vás, zda se vám tento způsob práce hodí či nikoliv. Pro lepší představu jak celý proces fotografování aplikací Camera Control Pro 2 funguje, jsem připravil následující krátkou video ukázku.

Camera Control Pro 2.4.0 from Michal Soukup on Vimeo.

Video ukázka v plné velikosti je dostupná zde.

Další podobné příspěvky
Autor

Ačkoliv mě živí převážně IT služby, fotografie, film a cestování je mi životní vášní, které jsem doslova podlehl. Rád poznávám nová místa a lidi, proto nevynechám jedinou příležitost sbalit věci a vyrazit za dobrodružstvím.

1 komentář
  • Marek Odpovědět

    Zdravím, nevíte jestli jde přes tento program nahrávat přímo fotky při intervalovém snímání a ještě navíc aby také šli na kartu ve fotoaparátu? Tak aby u toho člověk nemusel 12 hodin sedět?

    10 dubna, 2010

Vyjádřete svůj názor